ENERGETIKA
Úřad správních agend MMP / Oddělení městské energetiky
Úvod Energetický slovnik

Energetický slovník

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú U V W Z Ž
Vodní turbína

Vodní turbína je lopatkový vodní motor měnící vodní energii na mechanickou práci na hřídeli. Vodní turbína se skládá z rozváděcího ústrojí (rozváděcího kola, dýzy) usměrňujícího průtok vody a z oběžného kola, které vodě odebírá energii.…

Vodoznak

Vertikální průhledná trubice tvořící s kotlem spojenou nádobu. Slouží ke stanovení výšky hladiny. Při poklesu hladiny na spodní mez vyznačenou na vodoznaku je třeba do kotle doplnit vodu.

Vrule větrné elektrárny

Vrtule je rychloběžný typ větrného motoru. Počet listů vrtule bývá 1 až čtyři, nejčastěji však 2 nebo 3. Profily vrtule jsou charakterizovány malým odporem a velkou aerodynamickou účinností.

VVER

(Vodo - Vodní Energetický Reaktor) byl vyvinut v bývalém SSSR a patří do třídy tlakovodních reaktorů PWR, moderovaných a chlazených obyčejnou vodou. Existující provedení se liší výkonem (VVER 440: výkon 440 MW elektrických, VVER 1000:…

Výhřevnost

Energie, kterou lze uvolnit spálením 1 kg paliva. Klasická paliva se skládají z hořlaviny, popeloviny a vody. Výhřevnost paliva je dána výhřevností hořlaviny.

Výkon

Z hlediska fyzikálního výkon představuje podíl práce vykonané v určitém časovém úseku a tohoto časového úseku. Příkonem se rozumí výkon přiváděný a výkonem výkon odváděný. Jednotkou výkonu je watt a dříve se též používala jako jednotka jeden kůň, což…

Výkon mořských vln

Energie mořských vln má svůj původ v energii větru. Zahrnuje kinetickou složku (rychlost vodních částic) a potenciální složku (voda přemístěná mimo původní hladinu). Výkon mořských vln vztažený na 1 m jejich délky je úměrný čtverci jejich…

Výměník tepla

Výměník tepla je zařízení zprostředkující výměnu tepla mezi činnými médii (plyn, kapalina). Rozeznávají se výměníky povrchové (k výměně tepla dochází přes teplosměnnou plochu), kontaktní (k výměně tepla dochází na ploše vytvořené hladinou kapaliny) a…

Výparník

Výměník tepla, v němž se dodávané teplo využívá k tvorbě páry. Do výparníku vstupuje voda předehřátá na teplotu sytosti, takže dodávané teplo slouží k tvorbě páry za stálého tlaku. Voda se ve výparníku vypařuje při konstantní teplotě, teplotě sytosti.…

Výroba bioplynu

Bioplyn vzniká anaerobní fermentací, neboli metanovým kvašením organických látek, jako výsledek činnosti baktérií za nepřístupu vzduchu. Původní české patentované zařízení, použitelné na slamnatý pevný hnůj, využívá příklopných reaktorů (fermentorů).<…

Výroba elektrické energie

Pojem “výroba elektrické energie” je vlastně nesprávný, protože ze zákona zachování energie vyplývá, že žádnou energii nelze vyrobit, ale pouze přeměnit na jiný druh energie.

Výsypka

Zařízení určené k dočasnému ukládání sypkého materiálu. V uhelné elektrárně se vyskytují výsypky na škváru, popel či popílek. Výsypka má tvar válce nebo hranolu s vertikální osou. Spodní část výsypky je ukončena obráceným kuželem nebo jehlanem, takže…

Vytápění

Vytápění představuje souhrn zařízení zajišťujících v chladném období příznivé tepelné poměry v uzavřených prostorách. Vytápění můžeme rozlišit jako místní (na uhlí, koks, dřevo, plynové nebo elektrické) nebo ústřední (teplovzdušné, parní, teplovodní).<…

Výtopna

Výtopna je energetické zařízení určené k dodávce tepla ve formě páry, horké nebo teplé vody bez předchozího využití k výrobě elektrické energie. V současné době převažují výtopny vytápěné zemním plynem. Zemní plyn se do České republiky dováží a jeho…

Využití slunečního kolektoru

Sluneční kolektor upevněný na střeše rodinného domku slouží k ohřevu užitkové vody a k vytápění. Je zpravidla zálohován elektrickým nebo plynovým kotlem.

Vzduchový ventilátor

Stroj na stlačování vzduchu pracující při menším poměru výstupního a vstupního tlaku než 1,1. V elektrárnách na fosilní paliva slouží k dopravě vzduchu do spalovacího prostoru nebo do hořáků. Podle konstrukce rozlišujeme radiální a …

Vznětový motor

Vznětový dieselův (viz Diesel Rudolf) motor představuje pohon důležitých zdrojů elektrické energie pro bezpečnostně významné systémy na jaderných elektrárnách - dieselgenerátory. Princip činnosti je následující: 1. píst nasává do pracovního prostoru …

Předchozí 1 2