ENERGETIKA
Úřad správních agend MMP / Oddělení městské energetiky
Úvod Energetický slovnik

Energetický slovník

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú U V W Z Ž
Válcový parní kotel

Původní válcový kotel z počátku našeho století sestával z ležatého ocelového válce naplněného do poloviny vodou a z ohniště, v němž se spalovalo uhlí. Stěna kotle tvořila současně teplosměnnou plochu, ohřívanou plamenem a …

Varné trubky - varnice

Trubky, v nichž dochází vlivem prostupujícího tepla k tvorbě páry. Parovodní směs je přiváděna zpět do parního bubnu. Varnice jsou ve spalovacím prostoru strmotrubného kotle uspořádány vertikálně těsně vedle sebe a chrání stěny kotle…

Varný reaktor

Typ reaktoru, ve kterém se jako chladiva používá obyčejná voda pod tlakem a tato voda se v aktivní zóně ohřívá až do varu. Pára je v horní části reaktoru zbavena kapek a přímo pohání turbínu s generátorem. Tento typ reaktoru se…

Vazebná energie

Je to energie, kterou musíme vynaložit na to, abychom jádro atomu rozložili na jednotlivé nukleony

Velín

Velín je jiné označení pro dozornu v elektrárně.

Venkovní vedení

Používá se pro přenos zvlášť vysokého a velmi vysokého elektrického napětí. Vodiče vedení jsou provedeny z drátů kruhového průřezu nebo z lan. Vodiče se vkládají do izolátorů z elektroporcelánu, které se umístí na elektrických…

Ventilátor

Ventilátor je stroj na stlačování plynu určený pro poměr výstupního a vstupního tlaku menší než 1,1. V elektrárnách na fosilní paliva se ventilátory používají k dopravě spalovacího vzduchu do ohniště a k odvodu vychlazených spalin do komína. Podle…

Větrná elektrárna

Větrné elektrárny se budou dobře uplatňovat především v oblastech se silným a pravidelným větrem. Mezi takové lokality patří především hory a přímořské kraje. Přes nesporný užitek, který výstavba větrných elektráren jakožto obnovitelných…

Větrná elektrárna Off-Shore

Větrné elektrárny se budou dobře uplatňovat především v oblastech s pravidelným a silným větrem. Takové lokality se nacházejí velmi často v horách a v přímořských krajích. Zatímco výstavba rozsáhlých větrných parků v …

Větrná energie

Větrná energie představuje energii proudění vzduchu vůči zemskému povrchu - větru, který vzniká díky teplotním rozdílům různých oblastí atmosféry. Větrné elektrárny využívají tento druh energie k její přeměně na elektrickou energii.

Větrná turbína

Ve větrné turbíně se uskutečňuje přeměna větrné energie na energii mechanickou (rotace hřídele). Turbína je roztáčena větrem proudícím přes lopatky turbíny.

Větrná turbína Darrieus

V roce 1930 stál Francouz George Darrieus u kolébky vynálezu větrné turbíny se svislou osou, jejíž funkce je nezávislá na směru proudícího větru. Svislé listy mohou být upevněny buď rovnoběžně s osou rotoru ve speciálním rámu (např. dvoulistý…

Větrný park

Větrné elektrárny lze stavět buď jednotlivě, nebo se sdružují do parků (někdy se používá termín větrné farmy). Větrné parky mají desítky až stovky jednotek, v ojedinělých případech dokonce několik tisíc.

Větrný turbogenerátor

Základní část větrné elektrárny, v níž dochází k přeměně kinetické energie větru na mechanickou práci rotoru a na elektrickou energii. Obvykle sestává z větrné turbíny, převodovky a elektrického generátoru.

Vinutí statoru

Vinutí statoru tvoří závity izolovaného vodiče v němž protéká elektrický proud. Vazba vinutí statoru s ostatními částmi elektrického stroje způsobuje, že stroj vyrábí nebo přeměňuje elektrickou energii nebo koná mechanickou práci.

Viřič

Zařízení, zajišťující rozmíchání rozemletého vápence ve vodní suspenzi. V podstatě uzavřená vodní nádrž s přívodem vody a rozemletého vápence, v níž rotují lopatky. Vápencová suspenze se odvádí do absorbéru, kde za přítomnosti oxidačního vzduchu…

Vitrifikace

Vitrifikace je způsob zneškodňování kapalných radioaktivních odpadů vznikajících při provozu jaderné elektrárny. Metoda spočívá ve výrobě speciálních skel nebo sklokeramiky z kapalného radioaktivního odpadu a sklovitých materiálů při teplotě 900 až…

Vlastní spotřeba elektrické energie

Vlastní spotřeba elektrické energie představuje spotřebu technologických zařízení samotné elektrárny. Elektrický výkon, který za normálních provozních podmínek produkuje elektrárna se nazývá hrubý elektrický výkon. Do elektrizační soustavy dodává…

Vnitřní energie

Stavová veličina charakterizující energetický stav pracovní látky. Při tepelné výměně mezi dvěma látkami dojde k poklesu vnitřní energie jedné látky a k růstu tepelné energie látky druhé. Podobně v tepelném motoru se mění část…

Vodič

Vodič je elektrotechnický pojem označující látku umožňující vedení elektrického proudu. Dělí se na kovy (vodiče I. třídy), elektrolyty (vodiče II. třídy) a polovodiče.

Vodní dílo

Vodní dílo představuje souhrn staveb a zařízení, které mění povahu vodního toku, upravují ho nebo slouží k přivádění, vedení a odvodu vody. Vodní dílo umožňuje hospodárné využití vody například pro účely energetické, plavební, pro…

Vodní elektrárna

Vodní elektrárna využívá energie vodního toku (vodní energie) k výrobě elektrické energie. Podle výše spádu se dělí na: nízkotlaké - do výše spádu 25 m bez přívodního potrubí ; středotlaké - výše spádu 25 až 100 m s přívodním potrubím;…

Vodní energetika

Část energetiky využívající k výrobě elektrické energie vodní energii. Jedná se tedy o výrobu elektrické energie ve vodních elektrárnách.

Vodní energie

Vodní energie je vlastně potenciální a kinetická energie vodního toku. Tento druh energie se k její přeměně na elektrickou energii využívá ve vodních elektrárnách.

Vodní kolo

Vodní kolo je nejstarší vodní motor. Představuje obvykle dřevěné kolo, uložené na vodorovném hřídeli a opatřené po obvodě lopatkami, na které se přivádí voda. Podle způsobu přivádění vody existují vodní kola na vrchní, střední a spodní vodu.…

1 2 Další