Nejčastější otázky
- Mám byt v osobním vlastnictví. Náklady na vytápění dálkovým teplem mi připadají vysoké. Mohu svůj byt odpojit od ústředního vytápění?
- Nejsem spokojen s rozúčtováním nákladů za vytápění a dodávku teplé užitkové vody. Na koho se mohu obrátit, aby mi zkontroloval vyúčtování, vysvětlil a poradil? Jak mám postupovat při reklamaci nebo stížnosti na toto vyúčtování?
- Každoročně trvá správci domu několik měsíců než nám rozešle vyúčtování. Do kdy bych měl vyúčtování za uplynulý kalendářní rok obdržet?
- Co všechno musí obsahovat vyúčtování nákladů za vytápění a dodávku teplé užitkové vody?
- Jak správně využívat termostatické regulační ventily, aby byla spotřeba tepla v bytě, a tedy i náklady za vytápění, co nejnižší?
- Jak se provádí odečet odpařovacího indikátoru a proč jsou v něm dvě různé náplně?
- Proč měřiče tepla na radiátorech neměří teplo?
- Koupil jsem byt do osobního vlastnictví a chtěl bych si nainstalovat vodoměr na studenou vodu. Jak mám postupovat, aby mi náklady byly fakturovány podle tohoto měřidla?
- Pracuji několik měsíců v roce mimo republiku, nejsem tedy doma. Po tu dobu netopím, neodebírám teplou ani studenou vodu. Obdobně jedni manželé v domě jsou důchodci, kteří jsou od jara do podzimu na chatě. Nelíbí se nám, že musíme za toto období nepřítomno
- Máme v domě instalovány odpařovací indikátory pro rozúčtování nákladů za vytápění. Jenže kapalina se z indikátorů odpařuje i v letních měsících, kdy se netopí. Nezvyšuje to naše náklady za vytápění?
- Ve vyúčtování nákladů za vytápění za rok 2002 se prvně objevil jakýsi korekční přepočet náměrů. Z jakého důvodu tomu tak je a nejsou tím nájemníci poškozováni?
- Proč jsou ve vyúčtování nákladů za vytápění používány přepočtové koeficienty a co znamenají?
- Proč se u rozúčtování nákladů za teplou užitkovou vodu používá základní složka?
- Jak se provádí rozúčtování nákladů za energie v obytném domě s ústředním vytápěním a centrální přípravou teplé užitkové vody
Proč se u rozúčtování nákladů za teplou užitkovou vodu používá základní složka?
Důvodem zavedení základní složky jsou konstantní náklady spojené se ztrátami tepla v rozvodech, se spotřebou čerpadla cirkulace apod. Teplá užitková voda (TUV) je uživateli kdykoliv k dispozici a s touto pohotovostí, tedy určitým komfortem, jsou spojeny zmíněné konstantní náklady, proto se na jejich úhradě musí podílet všichni uživatelé (vlastníci nebo nájemníci) bytů a nebytových prostor v domě bez ohledu na množství skutečně odebrané TUV.
Časté stížnosti jsou od lidí s extrémně malou spotřebou TUV, kdy náklady na jeden m3 naměřené spotřeby v bytě, tedy na poměrovou jednotku sloužící k rozúčtování, jsou třeba několikanásobně vyšší než u bytů s průměrnou spotřebou. Nelze to však vnímat jako cenu za m3 TUV, protože ta je pro všechny byty v domě stejná (viz odpověď na otázku č. 1), ale spíš lze situaci přirovnat ke dvousložkové platbě za elektřinu. U elektřiny se nikdo nepozastaví nad tím, že platí stálou měsíční platbu (tzv. paušál), která je rovněž spojena s tím, že odběratel má kdykoliv k dispozici nasmlouvaný výkon. V ročním vyúčtování za objekt s malou spotřebou (např. nevyužívaná chata) je efekt měsíčního paušálu obdobný jako základní složka u TUV.