Nejčastější otázky
- Mám byt v osobním vlastnictví. Náklady na vytápění dálkovým teplem mi připadají vysoké. Mohu svůj byt odpojit od ústředního vytápění?
- Nejsem spokojen s rozúčtováním nákladů za vytápění a dodávku teplé užitkové vody. Na koho se mohu obrátit, aby mi zkontroloval vyúčtování, vysvětlil a poradil? Jak mám postupovat při reklamaci nebo stížnosti na toto vyúčtování?
- Každoročně trvá správci domu několik měsíců než nám rozešle vyúčtování. Do kdy bych měl vyúčtování za uplynulý kalendářní rok obdržet?
- Co všechno musí obsahovat vyúčtování nákladů za vytápění a dodávku teplé užitkové vody?
- Jak správně využívat termostatické regulační ventily, aby byla spotřeba tepla v bytě, a tedy i náklady za vytápění, co nejnižší?
- Jak se provádí odečet odpařovacího indikátoru a proč jsou v něm dvě různé náplně?
- Proč měřiče tepla na radiátorech neměří teplo?
- Koupil jsem byt do osobního vlastnictví a chtěl bych si nainstalovat vodoměr na studenou vodu. Jak mám postupovat, aby mi náklady byly fakturovány podle tohoto měřidla?
- Pracuji několik měsíců v roce mimo republiku, nejsem tedy doma. Po tu dobu netopím, neodebírám teplou ani studenou vodu. Obdobně jedni manželé v domě jsou důchodci, kteří jsou od jara do podzimu na chatě. Nelíbí se nám, že musíme za toto období nepřítomno
- Máme v domě instalovány odpařovací indikátory pro rozúčtování nákladů za vytápění. Jenže kapalina se z indikátorů odpařuje i v letních měsících, kdy se netopí. Nezvyšuje to naše náklady za vytápění?
- Ve vyúčtování nákladů za vytápění za rok 2002 se prvně objevil jakýsi korekční přepočet náměrů. Z jakého důvodu tomu tak je a nejsou tím nájemníci poškozováni?
- Proč jsou ve vyúčtování nákladů za vytápění používány přepočtové koeficienty a co znamenají?
- Proč se u rozúčtování nákladů za teplou užitkovou vodu používá základní složka?
- Jak se provádí rozúčtování nákladů za energie v obytném domě s ústředním vytápěním a centrální přípravou teplé užitkové vody
Nejsem spokojen s rozúčtováním nákladů za vytápění a dodávku teplé užitkové vody. Na koho se mohu obrátit, aby mi zkontroloval vyúčtování, vysvětlil a poradil? Jak mám postupovat při reklamaci nebo stížnosti na toto vyúčtování?
Poučení o lhůtě a způsobu podávání reklamací musí být uvedeno na vyúčtování (viz odpověď na otázku č. 10). Obecně platí, že reklamace by měla být vždy podávána písemně vlastníkovi domu nebo správci, který jej zastupuje (adresa musí být uvedena na vyúčtování). Po uplynutí lhůty na uplatnění reklamací provede do 30 dnů vlastník nebo správce, v případě jím uznaných reklamací, opravu vyúčtování, s kterou neprodleně písemně seznámí konečné spotřebitele.
V případě, že reklamace není pověřeným správcem uznána za oprávněnou, lze podat stížnost vlastníkovi domu. U obytných domů v majetku města Plzně je výkon vlastnických práv svěřen Bytovému odboru Magistrátu města Plzně, který sídlí na adrese Škroupova 5, Plzeň.
Pokud stěžovatel není nadále spokojen, nezbývá mu nic jiného než se obrátit na soud. Žádná z institucí jako je magistrát, Státní energetická inspekce, Energetický regulační úřad nebo ministerstvo nemůže vstupovat do sporu mezi konečným spotřebitelem a vlastníkem domu. Tyto instituce mohou pouze poradit, vysvětlit popř. provést kontrolní přepočet rozúčtování.