ENERGETIKA
Úřad správních agend MMP / Oddělení městské energetiky
Úvod Nejčastější otázky Máme v domě instalovány odpařovací…

Nejčastější otázky

Kapitoly

Máme v domě instalovány odpařovací indikátory pro rozúčtování nákladů za vytápění. Jenže kapalina se z indikátorů odpařuje i v letních měsících, kdy se netopí. Nezvyšuje to naše náklady za vytápění?

Tento problém je řešen tak, že již při výrobě se ampulka plní kapalinou s určitým přídavkem pro tzv. odpar za studena. Přidané množství je definováno v normě ČSN EN 835 a lze si jej ověřit po výměně ampulky, kdy je nová ampulka naplněna několik dílku nad nulou stupnice (stupnice má nulu nahoře a počet dílků roste směrem dolů). Přídavek kapaliny je stanoven na průměrné letní teploty. Při vyšších letních teplotách se samozřejmě odpaří kapaliny více. Podstatné je ale to, že na všech indikátorech v zúčtovací jednotce se odpaří přibližně stejné množství, čímž není ovlivněno poměrové rozúčtování.  

Letní odpar má samozřejmě vliv na celkový počet odpařených dílků za rok v celé zúčtovací jednotce. V žádném případě však nemá vliv na celkové náklady za vytápění. Ty jsou dány pouze množstvím tepla naměřeným na fakturačním měřidle na vstupu do zúčtovací jednotky násobeným jednotkovou cenou. Protože se jedná o poměrové rozúčtování (viz odpověď na otázku č. 1), má počet odpařených dílků vliv pouze na hodnotu tohoto dílku – poměrové jednotky, která se používá k rozúčtování spotřební složky nákladů. Při velkém počtu odpařených dílků v zúčtovací jednotce je jeho hodnota malá a naopak.

Zveřejněno: 2. 2. 2010, Kolářík Radek