Nejčastější otázky
- Mám byt v osobním vlastnictví. Náklady na vytápění dálkovým teplem mi připadají vysoké. Mohu svůj byt odpojit od ústředního vytápění?
- Nejsem spokojen s rozúčtováním nákladů za vytápění a dodávku teplé užitkové vody. Na koho se mohu obrátit, aby mi zkontroloval vyúčtování, vysvětlil a poradil? Jak mám postupovat při reklamaci nebo stížnosti na toto vyúčtování?
- Každoročně trvá správci domu několik měsíců než nám rozešle vyúčtování. Do kdy bych měl vyúčtování za uplynulý kalendářní rok obdržet?
- Co všechno musí obsahovat vyúčtování nákladů za vytápění a dodávku teplé užitkové vody?
- Jak správně využívat termostatické regulační ventily, aby byla spotřeba tepla v bytě, a tedy i náklady za vytápění, co nejnižší?
- Jak se provádí odečet odpařovacího indikátoru a proč jsou v něm dvě různé náplně?
- Proč měřiče tepla na radiátorech neměří teplo?
- Koupil jsem byt do osobního vlastnictví a chtěl bych si nainstalovat vodoměr na studenou vodu. Jak mám postupovat, aby mi náklady byly fakturovány podle tohoto měřidla?
- Pracuji několik měsíců v roce mimo republiku, nejsem tedy doma. Po tu dobu netopím, neodebírám teplou ani studenou vodu. Obdobně jedni manželé v domě jsou důchodci, kteří jsou od jara do podzimu na chatě. Nelíbí se nám, že musíme za toto období nepřítomno
- Máme v domě instalovány odpařovací indikátory pro rozúčtování nákladů za vytápění. Jenže kapalina se z indikátorů odpařuje i v letních měsících, kdy se netopí. Nezvyšuje to naše náklady za vytápění?
- Ve vyúčtování nákladů za vytápění za rok 2002 se prvně objevil jakýsi korekční přepočet náměrů. Z jakého důvodu tomu tak je a nejsou tím nájemníci poškozováni?
- Proč jsou ve vyúčtování nákladů za vytápění používány přepočtové koeficienty a co znamenají?
- Proč se u rozúčtování nákladů za teplou užitkovou vodu používá základní složka?
- Jak se provádí rozúčtování nákladů za energie v obytném domě s ústředním vytápěním a centrální přípravou teplé užitkové vody
Mám byt v osobním vlastnictví. Náklady na vytápění dálkovým teplem mi připadají vysoké. Mohu svůj byt odpojit od ústředního vytápění?
Odpojení bytu od ústředního vytápění v domě je krajní řešení, které nelze v žádném případě doporučovat. Nelze se domnívat, že po odpojení bytu a zřízení vlastního zdroje vytápění budete hradit pouze vlastní spotřebu paliva či elektrické energie. Dle vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj č. 372/2001 Sb. § 6 odst. 2 rozúčtovává vlastník domu na byty a nebytové prostory odpojené od vnitřního rozvodu vytápění základní složku nákladů. Obdobně je tomu i u teplé užitkové vody.
Pokud Vám náklady na vytápění bytu připadají vysoké, je účelnější zjišťovat příčiny tohoto stavu. Pokud jsou náklady, a tedy i spotřeby tepla na vytápění, vysoké z důvodu nevyhovujících tepelně technických vlastností budovy (např. netěsná okna, nezateplená půda či stěny), potom je třeba, aby se nad vylepšením domu zamýšlelo společenství vlastníků (viz odpovědi na otázky č. 1 a 2). Optimální je zadat zpracování energetického auditu, který komplexně prověří stav budovy a technicky i ekonomicky posoudí možnosti energeticky úsporných opatření. Pokud jsou vysoké pouze náklady na vytápění za Váš byt, potom je třeba hledat příčiny ve způsobu vytápění, větrání a stavu oken či vchodových dveří Vašeho bytu. Je dobré si uvědomit, že přetápění o 1 °C představuje zvýšení nákladů cca o 6 %. Pokud se k tomu přidá i vliv nesprávného, dlouhodobého větrání či nadměrně netěsných oken, může být rozdíl v nákladech na vytápění v jednom domě několik desítek procent. Citovaná vyhláška připouští odchylky od průměru +40 % (vztaženo na 1 m2 započitatelné podlahové plochy).
Změna způsobu vytápění podléhá stavebnímu povolení a s tím souvisí vyhláška statutárního města Plzně č. 13/2002 ve znění vyhl. č. 9/2003 a vyhl. č. 5/2008 k uskutečnění Územní energetické koncepce města Plzně. V této vyhlášce jsou definovány oblasti s preferovaným způsobem vytápění. Např. na sídlištích vytápěných dálkovým teplem je vytápění na bázi kapalných či plynných paliv přípustné pouze v případě prokázání, že vytápění z centrálního zdroje není ekonomicky přijatelné (pozor, nezaměňovat s ekonomickou výhodností). Posouzení může provést pouze projektant, energetický auditor nebo soudní znalec.