ENERGETIKA
Úřad správních agend MMP / Oddělení městské energetiky
Úvod Energetický slovnik

Energetický slovník

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú U V W Z Ž
Hmotnostní číslo A

Hmotnostní číslo A udává počet nukleonů (tj. protonů a neutronů) v jádře.

Hnědé uhlí

Tuhé fosilní palivo, geologicky mladší (třetihory), s relativně nižší výhřevností. Těžba v České republice dosahuje asi 90 milionů tun ročně a postupně klesá. Rozvíjí se povrchovým způsobem, přičemž ložiska klesají do hloubek 300 až 400…

Hořáky

Zařízení, jímž se přivádí směs paliva a spalovacího vzduchu do spalovacího prostoru ohniště. Konstrukce hořáků se liší podle druhu paliva (hořáky na práškové uhlí, topný olej nebo zemní plyn). Hořák musí zajišťovat včasné a stabilní zapalování. Ihned…

Hořlavina

Spalitelná složka paliva. V případě černého uhlí představuje hořlavina 55 až 70 %, v případě hnědého uhlí pouze 40 až 55 %. Převážnou část hořlaviny tvoří uhlík, v menší míře jsou obsaženy vodík, kyslík, síra a dusík. Spálením hořlaviny vzniknou horké…

Hráze

Hráze vodního díla jsou jeho největší a nejnamáhanější část. Na hráz působí kromě tlaku vody i síly pohybu zeminy, na kterých spočívá přehrada, tlak větru, vlnobití, tlak ledu a podobně. Hráze můžeme podle konstrukce rozdělit na: hráze zděné - z…

Hřídel

Hřídel je součástí rotoru (turbíny a elektrického generátoru). Úlohou hřídele je přenášet z turbíny krouticí moment na elektrický generátor.

Hrubý elektrický výkon

Hrubý elektrický výkon se v energetice vztahuje na blok nebo elektrárnu. Jedná se vlastně o elektrický výkon na svorkách elektrického generátoru. Elektrický výkon, který za normálních provozních podmínek dodává elektrárna do elektrické sítě…

Hydroalternátor

Hydroalternátory se využívají ve vodních elektrárnách ve spojení s vodními turbínami (Kaplanovými nebo Francisovými). Jejich otáčky se pohybují od stovek do tisíců otáček za minutu. Výkon hydroalternátoru záleží na množství vody a výšce vodního spádu.…

Hydrocyklon

Zařízení umožňující na základě odstředivých sil mechanické odlučování hrubších částic (sádrovce) z přiváděného proudu vodní suspenze. Částice o hustotě větší než kapalina se vytlačují ke stěně hydrocyklonu, klesají po ní a spodem se odvádějí.

Hydroenergetický potenciál

Hydroenergetický potenciál vodního toku je celková energie odtékající vody. Udává se zpravidla průměrná hodnota za 1 rok. Technicky využitelný hydroenergetický potenciál je část celkového potenciálu využitelná k výrobě elektrické energie.…

Imise

Imise jsou charakterizovány množstvím a působením znečisťujících látek v prostředí a jsou vlastně důsledkem jejich emise. Například oxidy síry a dusíku za spalování fosilních paliv okyselují dešťovou vodu, přeměňují ji v kyselý déšť, který poškozuje…

Insolace

Využití energie přímého slunečního záření je závislé nejen na výkonu slunečního záření dopadajícího na zemský povrch, ale i na celkové době denního slunečního svitu. K posouzení obou těchto faktorů slouží insolace, udávající celkové množství sluneční…

Instalovaný elektrický výkon

Projektovaný elektrický výkon, který je elektrárna schopna za normálních podmínek dodávat spotřebiteli nebo do sítě.

Ionizace

Ionizace je změna elektricky neutrálních atomů na iony čili nosiče elektrického náboje. Nevodivé plynné prostředí se vlivem ionizace stává vodivým pro elektrický proud.

Ionizující záření

Ionizující záření je tvořeno částicemi nabitými, nenabitými nebo obojími a je schopno přímo nebo nepřímo ionizovat (tj. “odtrhovat jeden nebo více elektronů“) atomy nebo molekuly prostředí, kterým prochází. Záření s kterým se setkáváme má…

Izolant

Izolant je každá látka s velmi malou elektrickou vodivostí, resp. s velmi velkým elektrickým odporem. Nejdokonalejším izolantem je vakuum.

Izoterma

Izoterma je termodynamická křivka v grafu stavových proměnných, např. objemu V a tlaku p. Pro ideální plyn lze izotermu vyjádřit vztahem p.V = konst. Pojem izoterma se používá také v meteorologii, kde označuje čáru zobrazující na mapě nebo grafu…

Izotermický děj

Izotermická změna stavu pracovní látky probíhá za stálé teploty pracovní látky. Rozlišujeme izotermickou expanzi, tj. zvětšování objemu plynu při stále stejné teplotě, a izotermickou kompresi, tj. stlačování plynu při konstantní teplotě. Při…

Izotop

Izotopy jsou nazývány atomy se stejným počtem protonů a rozdílným počtem neutronů. Mají velmi podobné chemické vlastnosti (díky stejnému elektronovému obalu).

Jaderná bezpečnost

Jaderná bezpečnost je stav a schopnost jaderného zařízení a jeho obsluhy zabránit nekontrolovatelnému rozvoji štěpné řetězové reakce a nedovolenému úniku radioaktivních látek a ionizujícího záření do životního prostředí.

Jaderná elektrárna

Je elektrárna, ve které jsou zdrojem tepla jaderné reakce probíhající v reaktoru. Jaderná elektrárna bývá často označována podle typu reaktoru (např. výraz “jaderná elektrárna VVER“ znamená, že v jaderné elektrárně jsou umístěny reaktory typu…

Jaderná energetika

Část energetiky využívající k výrobě elektrické energie jadernou energii.

Jaderná energie

Je to energie založená na vazebných silách atomového jádra. Jadernou energii lze uvolnit buď štěpením těžkých jader, nebo slučováním (fúzí) velmi lehkých jader. Jaderná energie se využívá zejména v jaderných elektrárnách.

Jaderná reakce

Jaderná reakce je proces, kdy při vzájemné interakci dvou jaderných částic vznikají jiné částice. Z praktického hlediska je nejdůležitější reakce, kdy na terčíkové jádro X nalétává částice a (například neutron) a vzniká nové jádro Y a…

Jaderný reaktor

V jaderném reaktoru dochází k uvolnění jaderné energie a její přeměně na energii tepelnou. Zdrojem energie je kontrolovaná štěpná řetězová reakce v jaderném palivu. Jaderné reakce probíhající v reaktoru jsou zároveň zdrojem…

Předchozí 1 ... 6 7 8 ... 22 Další